Loading…

‘Përtej Portave’, dokumentar i xhiruar në burgun e Lipjanit (Video)

  • Nga

  • 25/01/2017 | 18:30

‘Përtej Portave’, dokumentar i xhiruar në burgun e Lipjanit (Video)

“Përtej Portave” është dokumentari i regjisorit Besim Ugzmajli, i cili sjellë për publikun jetën që e bëjnë gratë dhe të miturit në burgun e Lipjanit.


Ugzmajli për Gazetën Metro se ky dokumentar është xhiruar kryesisht në burgun e Lipjanit, me gra dhe fëmijë të mitur. Këta personazhe janë të burgosur që kanë marrë trajnime profesionale në burg, në mënyrë që pas lirimit nga burgu, të kenë mundësi punësimi dhe sicializimi, dmth, mundësi ri-integrimi në shoqëri.

Dokumentari “Përtej Portave” është prodhim i Figurina Film’s me skenar dhe regji të vetë regjosorit Besim Ugzmajli, dhe i mbështetur nga Caritas Kosova. Premiera e dokumentarit ka qenë në dhjetor, ndërsa transmetimi i parë medial është bërë në një nga televizonet tona në Kosovë.

Regjisori i “Portej Portave” tha se këtë vit do të aplikojë në disa festivale të filmit në shumë vende të botës./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë