Loading…

Personi që e ndihmoi Bellanicën të xhironte masakrën e Krushës: Basha të dorëzojë kasetën

  • 18/11/2020 | 21:13

Personi që e ndihmoi Bellanicën të xhironte masakrën e Krushës: Basha të dorëzojë kasetën

Milaim Bellanica nuk ishte i vetëm kur xhiroi një pjesë të trupave të vdekur në masakrën e Krushës së Madhe.

Në mesditën e 27 marsit të kobshëm të 99-ës, me të nga fshati Nagovc mori rrugën edhe Safet Krasniqi dhe pesë persona të tjerë.

Ata u nisën në drejtim të Krushës për t’i ndihmuar Bellanicës në xhirimin e kufomave dhe më pas varrosjen e tyre.

Për këtë Safeti thotë se është në gjendje të dëshmoj krah Bellanicës kudo qoftë nevoja.

Ndërsa nga Lulzim Basha kërkon që të paktën të tregoj se ku e ka dorëzuar kasetën në mënyrë që e njëjta të gjendet dhe të përdoret kundër shtetit serb.

Në këtë fshat shteti serb përveç që kishte kryer masakër, kishte zhdukur edhe trupat e dhjetëra personave, disa prej të cilëve i kishte xhiruar Bellanica.

Nëse nuk hapet video e mëposhtme, klikoni KËTU.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë