Loading…

Personi i vdekur nga COVID-19 qëndroi në dhomë për shtatë orë me pacientët e tjerë

  • 18/11/2020 | 20:25

Personi i vdekur nga COVID-19 qëndroi në dhomë për shtatë orë me pacientët e tjerë

Trupi i pa jetë i një të moshuar ka qëndruar për gati shtatë orë në dhomën e njëjtë me pacientët e tjerë në Spitalin e Mitrovicës “Sami Haxhibeqiri”,  i ndjeri kishte rezultuar pozitiv me Covid-19, shkruan Gazeta Metro.


Familjarët janë shprehur të dëshpëruar për shkak të pamundësisë që ta marrin kufomën për t’i  kryer procedurat e varrimit, ku i ndjeri mësohet të ishte i moshës 84 vjeçare.

Ndryshe, drejtoresha e Shëndetësisë në Komunën e Mitrovicës, Erseka Hasanaj Barani ka konfirmuar se pacienti i vdekur i prekur me COVID-19 ka qëndruar në një dhomë me pacientët e tjerë për shtatë orë.

“Janë procedura të veçanta që trajtojnë pacientët e vdekur nga COVID-19 dhe si të tilla respektohen edhe nga Spitali i Mitrovicës. Ato procedura veren edhe nga niveli qëndrorë. Pra Ministria e Shëndetësisë ka kontraktuar një kompani që bënë bartjen e pacientëve të vdekur nga COVID-19”, ka deklaruar drejtoresha Hasanaj Barani në RTV Dukagjini.

E ky rast nuk është i pari kur kufomat e pacientëve kosovarë qëndrojnë në dhoma bashkë me pacientët e tjerë.

Njëjtë ka ndodhur para pak muajve në Klinikën e Pomologjisë të QKUK-së.//gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë