Loading…

Personat që kanë probleme me veshkat duhet të shmangin këtë frut

  • 25/06/2022 | 15:03

Personat që kanë probleme me veshkat duhet të shmangin këtë frut

Edhe pse shalqiri përbëhet kryesisht nga uji, një grup i caktuar njerëzish duhet ta shmangin atë. Domethënë, mjekët thonë se shalqini praktikisht është i ndaluar për personat që kanë probleme me veshkat, më saktë që kanë rërë dhe gurë në këtë organ.


Për shkak të efektit të tij të theksuar diuretik, shalqiri stimulon rritjen e çlirimit të rërës dhe gurëve nga trupi, gjë që mund të jetë shumë e dhimbshme. Nëse tashmë jeni duke ngrënë, duhet marrë me preparate që “lubrifikojnë” traktin urinar dhe e bëjnë më të lehtë nxjerrjen e gurëve dhe rërës.

Një tjetër gjë e rëndësishme që duhet përmendur është se për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit, besohet se ky ushqim ndihmon për të humbur peshë. Është e vërtetë që ky ushqim ka një përmbajtje të lartë sheqeri, gjë që sigurisht nuk mund të nxisë rënien në peshë.

Për shkak të fruktozës së tepërt, nuk rekomandohet konsumimi i më shumë se dy copave në ditë ose 200-300 g shalqi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë