Loading…

Përsëri protestë për Deharin

  • 13/11/2016 | 13:55

Përsëri protestë për Deharin

Vdekja e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje Astrit Deharit më 5 Nëntor të këtij viti teksa po mbahej në qendrën e paraburgimit në Prizren ka shkaktuar reagime të mëdha.

Përderisa Vetëvendosje po drejton gishtin kah shteti si përgjegjës për vdekjen e Astritit, shoqëria civile gjithashtu përveç ngushëllimeve ka kërkuar zbardhje të rastit, transmeton gazetametro.net

Këto thirrje do manifestohen edhe nesër, ditë e Hënë në protestën që është organizuar prej qytetarëve, siç ka thënë Shpend Ahmeti në një publikim në rrjetin social Facebook ku ka paralajmëruar protestën që do fillojë nga ora 12:00 në sheshin Zahir Pajaziti të kryeqytetit.

Përveç pjesëmarrësve nga shoqëria civile, do të ketë edhe gazetarë e artistë, të cilët kanë bërë të ditur se kërkojnë hetime dhe drejtësi për Astritin. Ndër ta janë edhe; Adriatik Kelmendi, Agon Maliqi, Ardian Gola, Avni Zogiani, Bekim Lumi, Imer Mushkolaj, Samir Potera, e Eliza Hoxha.

Protesta të tilla me qëllim që të kërkohet zbardhje e rastit Dehari ka pasur edhe në qytete jashtë Kosovës, si në Tiranë, Kumanovë e Gjenevë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë