Loading…

Përse dinosaurët nuk u zhvilluan, për të qenë më inteligjentë?

  • 18/04/2017 | 10:36

Përse dinosaurët nuk u zhvilluan, për të qenë më inteligjentë?

Në fakt e bënë! Dinosaurët evoluan në zogjtë modernë dhe disa prej tyre janë shumë inteligjentë.


Në Japoni, ka korba që kanë mësuar të përdorin trafiku, për të çarë arrat që vetë i hedhin në tokë – dhe presin për dritat e semaforëve që të bëhen të kuqe, për t’i rimarë prapë.

Një arsye pse zogjtë nuk janë ende aq të zgjuar sa njerëzit, është se një tru i rëndë dhe i etur për energji, nuk “shkon” mirë me përparënitë kryesore përshtatëse të zogjve – fluturimin.

Është e rëndësishme të kuptohet se inteligjenca nuk është qëllimi i evolucionit, as nuk është gjithmonë përshtatja më e mirë ndaj mjedisit.

Dinosaurët e mëdhenj Sauropodë qëndruan në planet për 100 milion vjet, pavarësisht trurit të tyre të vogël.

Ne e kemi pasur ‘inteligjencën’ për vetëm disa miliona vjet, kështu që është shumë herët për të thënë nëse kjo është një strategji e mirë.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë