Loading…

Përplasen pozita dhe opozita, projektligji për arsim të lartë nuk kalon

  • 24/04/2017 | 12:39

Përplasen pozita dhe opozita, projektligji për arsim të lartë nuk kalon

Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport nuk ka arritur që ta dërgojë në rishqyrtim projektligjin për Arsimin e Lartë.


Kjo ndodhi për shkak të mungesës së kuorumi pasi që opozita e lëshoi demonstrativisht mbledhjen e komisionit në fjalë.

Paraprakisht janë zhvilluar debate të ashpra mes deputeteve në pushtet dhe atyre të opozitës.

Këta të fundit kanë thënë se projektligji në fjalë u tërhoq kryekëput me kërkesë të Listës Serbe dhe kjo sipas tyre po e bën Kosovën peng të tyre, njofton KlanKosova.

Ndërkohë, ka pasur edhe shumë diskutime se nëse serbët do të kërkojnë që ky projektligj të shkojë në bisedimet e Brukselit.

Ndërkohë, kryetari i këtij komisioni, Nait Hasani e ka pranuar që ky projektligj është puro politik.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë