Loading…

Përmes Twitterit, Trump shkarkon edhe një zyrtar tjetër

  • 18/11/2020 | 08:48

Përmes Twitterit, Trump shkarkon edhe një zyrtar tjetër

Presidenti i SHBA Donald Trump, shkarkoi të martën drejtorin e agjencisë federale që ishte i lidhur me besueshmërinë e zgjedhjeve të vitit 2020, transmeton Gazeta Metro.


Trump shkarkoi Christopher Krebs në një cicërimë, duke thënë se deklarata e tij e fundit për të mbrojtur sigurinë e zgjedhjeve ishte “shumë e pasaktë”.

Shkarkimi i Krebs, një i emëruar nga Trump dhe drejtor i Agjencisë së Sigurisë Kibernetike dhe të Infrastrukturës së Sigurisë, vjen pasi Trump po refuzon të njohë fitoren e Presidentit të zgjedhur Demokrat Joe Biden dhe duke larguar zyrtarë të nivelit të lartë të parë si jo besnik sa duhet. Ai pushoi nga puna Sekretarin e Mbrojtjes Mark Esper më 9 nëntor, pjesë e një lëkundjeje më të gjerë që vuri besnikët e Trump në pozita të larta të Pentagonit.

Krebs, një ish-ekzekutiv i Microsoft, drejtoi agjencinë, e njohur si CISA, që nga krijimi i saj pas ndërhyrjes ruse në zgjedhjet e 2016 deri në zgjedhjet e nëntorit. Ai fitoi vlerësime dypalëshe ndërsa CISA koordinoi shtetin federal dhe përpjekjet lokale për të mbrojtur sistemet zgjedhore nga ndërhyrjet e huaja ose të brendshme.

Në ditët e fundit, Krebs është shtyrë vazhdimisht kundër pretendimeve të rreme se zgjedhjet ishin të njollosura. Të martën më parë, ai shkroi në Tëitter një raport duke cituar 59 ekspertë të sigurisë zgjedhore duke thënë se nuk ka prova të besueshme të mashtrimit kompjuterik në rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020.

Trump hapi zjarr në Twitter më vonë gjatë ditës. Ai përsëriti pretendimet e pabazuara në lidhje me votimin dhe shkroi se Chris Krebs, është përjashtuar nga Drejtori i Sigurisë Kibernetike dhe Agjencisë së Sigurisë.

Krebs, nga llogaria e tij personale në Twitter, u përgjigj: ‘’Kisha nderin të shërbeja këtë kohe. Ne bëmë atë që duhet. Mbrojuni sot, sigurohuni nesër.’’

“Ai e mbylli me frazën” Protect 2020 “, e cila kishte qenë parulla e agjensisë së tij përpara zgjedhjeve.

Zyrtarët me CISA dhe agjencinë e saj mëmë, Departamenti i Sigurisë Kombëtare, nuk kishin asnjë koment të menjëhershëm./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë