Loading…

Përkuluni dhe me gishta të dorës prekni gishtat e këmbës dhe zbuloni a keni problem me zemrën

  • 13/08/2022 | 08:07

Përkuluni dhe me gishta të dorës prekni gishtat e këmbës dhe zbuloni a keni problem me zemrën

Sot asgjë nuk është e pazakonshme që të takohen persona të cilët kanë probleme me zemrën


Kjo ndodh për shkak të ushqimit të pashëndetshëm dhe futjes në organizëm shumë yndyrë dhe sheqer, të cilat rregullisht shkaktojnë në probleme në zemër.

Krahas problemeve me zemrën ka mjaft dukuri të mbylljes së enëve të gjakut, të cilat zakonisht shkaktojnë sulm në zemër apo sulm në tru.

Ushqimi nuk duhet të kuptohet lehtë, sepse nga mënyra e ushqimit varet edhe shëndeti ynë, por edhe shërimi i shumë sëmundjeve.

Sëmundjet dhe problemet e zemrës janë shtuar shumë gjatë viteve të fundit. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me problemet e zemrës dhe doni të jeni të sigurt që çdo gjë është në rregull, zbatoni metodën që ne ju sugjerojmë.

Një grup i studiuesve mjekësor ka gjetur një metodë e cila mund të praktikohet në shtëpi. Ju vetëm duhet të tentoni t’i prekni gishtat e këmbës me gishtat e dorës.

Në qoftë se ju mund ta bëni këtë, atëherë ju jeni në gjendje të mirë dhe zemra juaj është ende e shëndetshme. Ju nuk keni asnjë problem me zemrën.

Ky studim i publikuar në ‘Heart and Circulatory Physiology’ është kryer në SHBA (North Texas) dhe përfshiu rreth 526 pjesëmarrës mes 20 dhe 83 vjeç. Ata u vëzhguan nga afër, lidhur me aktivitetin e zemrës, presionin e gjakut dhe arteriet, ndërsa ata ishin duke kryer këtë metodë.

Të sëmurët nga zemra, nuk kanë fleksibilitet gjatë kësaj metode dhe gjatë studimit shumica e të cilëve nuk kanë mundur ta kryejnë këtë veprim janë diagnostifikuar me sëmundje të zemrës ose probleme të natyrës së njëjtë.

Personat me probleme ishin kryesisht të moshës mbi 40 vjeçare.

Ju duhet ta provoni patjetër këtë metodë, në qoftë se ju doni të dini rreth problemeve të zemrës suaj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë