Loading…

Përkujton media serbe: Dita kur Milosevic pranoi kapitulimin

  • 03/06/2019 | 08:42

Përkujton media serbe: Dita kur Milosevic pranoi kapitulimin

Më 3 qershor të vitit 1999 aviacioni i NATO-s ka bërë mbi 20 sulme ndaj forcave serve në Kosovë, duke shkrepur rreth 200 projektile, transmeton Gazeta Metro.

Televizioni shtetëror serb përkujton se cak i veçantë ka qenë rrethina e Prizrenit: fabrika e barnave “Farmakos”, rrëza e malit Pashtrik dhe bregu i djathtë i lumti Dri.

Në pesë sulme është bombarduar vendbanimi Markoviçi afër Kurshumlisë, në sulmin më të ashpër që nga fillimi i fushatës.

Për herë të katër është bombaerduar ura mbi lumin Jasenice në hekurudhën Velika Pllanë-Beograd-Nish afër Velika Pllanës.

Në të njëjtën kohë me dy projektile është gjuajtur edhe ura hekurudhore mbi Jasenicë në hekurudhën Velika Pllanë-Beograd, Është bombarduar edhe depoja e ndërmarrjes “Naftaplin: mes Klajiçevës e Çnoples.

Kryetari i RF të Jugosllavisë Slobodan Milosevic ka pranuar planin e paqes të cilin në Beograd e kanë sjellë ndërmjetësuesit Martti Ahtisaari e Viktor Çernomirdon,/gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë