Loading…

Përgjigja epike që i kishte dhënë Gjergj Fishta gazetarit anglez, kur tha se shqiptarët janë hajdutë

  • 17/04/2019 | 18:45

Përgjigja epike që i kishte dhënë Gjergj Fishta gazetarit anglez, kur tha se shqiptarët janë hajdutë

Gjatë një interviste për gazetat britanike në vitin-1934, një gazetar anglez i drejton At Gjergj  një pyetje ironike dhe fyese njëkohësisht, duke i thënë se shqiptarët njihen si hajdutë, ndërsa Fishta i ishte  përgjigjet me modesti, duke i kujtuar se edhe Londra ka hajdutë po ne nuk i identifikojmë të gjithë anglezët të tillë, transmeton Gazeta Metro.


“Kam dëgjuar se shqiptarët tuaj janë shumë hajdutë”! Si e komentoni ju këtë”, i ishte drejtuar gazetari Gjergj Fishtës.

“Ashtu na ka dalë nami ore zotëri une kam parë sesi vidhet një Bankë në Londër në mes të ditës, dhe askush në Shqipëri nuk mendon se të gjithë anglezët janë hajdutë. Shqiptari edhe nese vjedh këtë e bën nga halli i madh, ku mundet të marrë ndonjë dele, derr apo edhe pushkë”, i qe përgjigjur Fishta

Kujtojmë se At Gjergj Fishta ishte një nga vazhduesit autentikë dhe të drejtpërdrejtë të Rilindjes Kombëtare, shprehës i idealeve atdhetare dhe demokratike në kushtet e krijuara në shekullin e njëzet./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë