Loading…

Përgatiteni trupin për verë: 4 lloje të çajit që u dobësojnë dhe ua forcojnë imunitetin

  • 01/06/2021 | 16:16

Përgatiteni trupin për verë: 4 lloje të çajit që u dobësojnë dhe ua forcojnë imunitetin

Nuk është vonë për të filluar “përgatitjet e verës”.  Nëse dëshironi të detoksifikoni trupin tuaj, të përmirësoni imunitetin, por edhe të humbni disa kile, atëherë këto pije xhenxhefili janë zgjedhja e duhur për ju, transmeton Gazeta Metro.


Kanellë me xhenxhefil

Një tjetër pije super e dobishme për humbje peshe. Është veçanërisht e përshtatshme për ata që nuk mund të heqin dorë nga ëmbëlsirat. Përzieni kanellën, shafranin e Indisë dhe xhenxhefilin në përmasa të barabarta (1 lugë çaji nga secila), më pas shtoni 1 filxhan ujë të vluar. Shtoni një lugë çaji me mjaltë në pije të ftohur. Pini këtë pije çdo ditë për dy javë, transmeton Gazeta Metro.

Xhenxhefil me kefir

Një pije shumë specifike mund të mos u përshtatet atyre që nuk i durojnë produktet e qumështit të thartuar. Sidoqoftë, efekti është thjesht i mahnitshëm. Për të konsumuar një pije që shkrin dhjamin, duhet të zgjidhni kefir me një përqindje mesatare të yndyrës, të shtoni gjysmë lugë çaji kanellë dhe xhenxhefil të bluar. Pini këtë pije në pjesë të vogla gjatë gjithë ditës, por jo më shumë se dy javë.

Pini me kastravec dhe xhenxhefil

Kjo është një nga pijet më të njohura në Shtetet e Bashkuara, më shpesh e përgatitur nga modelet e fitnesit profesional. Keni nevojë për limon, rrënjë xhenxhefili, ujë dhe kastravec. Vendosni të gjithë ushqimin e copëtuar në një tas për 2 litra ujë dhe mbusheni me ujë. Në këtë rast, xhenxhefili duhet të jetë i copëtuar. Vendoseni në frigorifer për rreth 12 orë. Pasi uji të ketë thithur elementët e dobishëm të të gjitha produkteve, ju mund ta përdorni pijen në mëngjes, gjysmë ore para mëngjesit. Sidoqoftë, mbani në mend se një pije e tillë mund të ruhet deri në tre ditë, transmeton Gazeta Metro.

Caj xhinxheri

Mos blini çajra të gatshëm, bëjeni vetë këtë pije të shëndetshme. Përveç efektit kryesor (djegia e peshës së tepërt), çaji do të ndihmojë në rritjen e imunitetit, veçanërisht nëse vazhdimisht vuani nga ftohjet sezonale. Përgatitja e çajit është shumë e thjeshtë: merrni xhenxhefil të freskët, një lugë çaji me mjaltë, 2 feta limoni. Zieni xhenxhefilin në një litër ujë të vluar. Shtoni limonin dhe prisni që pija të ftohet pak. Shtoni mjaltë në çajin e nxehtë (nëse e vendosni në ujë të vluar, ai do të humbasë vetitë e tij të shëndetshme). Mundohuni të zëvendësoni kafenë me këtë pije për të paktën një javë – rezultati do t’ju thajë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë