Loading…

Përfshihet nga flakët një kishë në Egjipt, 40 të vdekur, mes tyre dhe fëmijë

  • 14/08/2022 | 14:27

Përfshihet nga flakët një kishë në Egjipt, 40 të vdekur, mes tyre dhe fëmijë

Të paktën 40 persona, që dyshohet se janë kryesisht fëmijë, u vranë dhe 45 u plagosën në një zjarr brenda një kishe në qytetin egjiptian të Gizës të dielën, raporton për Reuters. Një zjarr elektrik shpërtheu gjatë meshës ndërsa 5000 njerëz u mblodhën në kishën Abu Sifin në lagjen Imbaba, thanë burimet.


Zjarri bllokoi një hyrje në kishë, duke shkaktuar një rrëmujë dhe dyshihet se shumica e të vrarëve janë fëmijë.

”Njerëzit po mblidheshin në katin e tretë dhe të katërt, dhe pamë tym që vinte nga kati i dytë. Njerëzit nxituan të zbrisnin shkallët dhe shikonin duke rënë mbi njëri-tjetrin,” tha Yasir Munir.

“Pastaj dëgjuam një zhurmë, shkëndija dhe zjarr që dilnin nga dritarja”, tha ai, duke thënë se ai dhe vajza e tij ishin në katin e parë dhe mund të shpëtonin.

Presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi reagoi për ngjarjen e rëndë përmes një postimi në twitter: “Unë ofroj ngushëllimet e mia të sinqerta për familjet e viktimave të pafajshme që kanë kaluar të jenë me Zotin e tyre në një nga shtëpitë e tij të adhurimit,” tha presidenti Abdel Fattah al-Sisi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë