Loading…

Përdorni më pak facebookun për më shumë lumturi

  • 07/02/2017 | 16:24

Përdorni më pak facebookun për më shumë lumturi

Rrjeti social Facebook është duke ju shkatërruar jetën. Nëse doni të jeni më të lumtur gjatë vitit 2017, me gjasë është koha që të ndaloni së përdoruri rrjetin social më të popullarizuar në botë, Facebook!


Në një demostrim të bërë në njerëz është bërë e ditur që ndalimi i përdorimit të Facebook’ut ka efekt pozitiv në dy dimensione të jetës: knaqësia për jetë na rritet, si dhe emocionet bëhen më pozitive.

Mesatarisht një person i kalon rreth 50 minuta në Facebook. Kjo po që se është një kohë e madhe!

Çka na motivon që të përdorim facebook’un?

Në vitin 2011 dy psikologë nga Boston’i kanë zbuluar se ajo që na motivon të përdorim facebook’un është:
1. Nevoja që të përkisni në ndonjë grup;
2. Nevoja për vet prezentim.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë