Loading…

Për tri vjet gati 12 mijë vjedhje: Policia me vonesë në vendin e ngjarjes, mungojnë mjetet logjistike

  • 05/02/2022 | 15:55

Për tri vjet gati 12 mijë vjedhje: Policia me vonesë në vendin e ngjarjes, mungojnë mjetet logjistike

Numri i rasteve të vjedhjeve për tri vjetët e fundit ka shënuar rritje sipas statistikave nga Policia e Kosovës.


Në një përgjigje me shkrim për Ekonomia Online nga Zyra për Informim kanë konfirmuar se kanë ndodhur 11 mijë e 759 vjedhje në mbarë vendin.

Ndërsa ka pasur gjithsej 862 tentativa për vjedhje.

Njohësi i sigurisë, Avni Islami tha se numër kaq i madh i vjedhjeve po ndodh ngase Policia e Kosovës nuk po arrin me kohë në vendin e ngjarjes.

Sipas tij, një nga arsyet e vonesës së Policisë është mungesa e logjistikës dhe automjeteve sidomos në qytetet jashtë Prishtinës.

“Kemi parë që në përfundim të vitit të kaluar edhe në fillim të këtij viti rastet e vjedhjes dhe të plaçkitjes me armë zjarri ku në të shumtën e rasteve ka kaluar me lëndime trupore e për fat të mirë nuk kemi pasur raste të vdekjes. Mënyra e kryerjes së veprave penale të plaçkitjes çoftë të shtëpive private apo bizneseve afariste vërehet një profesionalizëm i vjedhësve, atyre që janë duke i kryer këto vepra penale dhe mënyra  e kryerjes dhe shpejtësia e kryerjes është jashtëzakonisht e madhe dhe në këtë rast Policia e Kosovës nuk po arrijnë në kohën e duhur dhe në shpejtësinë e duhur. Mendojë se Policia e Kosovës duhet ta marr më seriozisht dhe të ngrejë dilemat e veta dhe t’i analizojë arsyet”, ka thënë ai.

“Një nga arsyet është mungesa e logjistikës dhe automjeteve ku sidomos në qytetet e tjera jashtë Prishtinës duket se ka mungesë të automjeteve dhe se e vetmja arsye që mund të jetë është kjo sepse nuk po arrijnë me kohë Policia në vendin e ngjarjes”.

Ai tutje theksoi se vjedhjet po kryhen nga persona të moshës së re, duke filluar nga 16 deri në 24 vjeç dhe kjo për shkak të gjendjes sociale dhe papunësisë sidomos gjatë pandemisë.

Ndërsa për parandalimin e kësaj dukurie Islami tha se Kosovës i duhet zhvillim i hovshëm ekonomik në mënyrë që rinia mos të merren me dukuri negative.

“Kemi parë që vjedhjet të cilat po kryhen pra janë të moshës së re, duke filluar nga 16-17 vjet deri në 24 vjet. Pra një gjeneratë e paprespektivë që nuk gjenë mënyrë dhe mjete që ta bëjë një jetë normale. Një ndër faktorët kryesorë që ka ndikuar në rritjen e vjedhjeve dhe plaçkitjeve është gjendja e rëndë ekonomiko sociale. Faktor kryesorë është faktori socio-ekonomik që të rinjtë tanë nuk po mund ta gjejnë vetën çoftë në sporte, çoftë në vendet rekreative për shkak të mungesës së mjeteve”, u shpreh Islami.

“Vitet e mëparshme kemi pasur raste ku gjatë vjedhjeve të ndryshme kanë ndodhur edhe vrasje e plagosje por edhe lëndime të rënda trupore”.

“Që nga fillimi i pandemisë gjendja ekonomike është rënduar dhe pastaj edhe një kohë të caktuar kur kemi pasur edhe kufizime të lëvizjeve të njerëzve, ka ndikuar që njerëzit të ndikohen emocionalisht , në aspektin edhe psikologjik dhe kësisoj janë të traumatizuar, dhe kur kësaj i shtohet edhe aspekti ekonomiko-social atëherë njerëzit kalojnë edhe në vepra të tilla penale. Duhet të kemi një zhvillim të hovshëm ekonomik në mënyrë që rinia jonë të mos merret me punë siç janë plaçkitjet dhe vjedhjet pastaj edhe punë të tjera si kontrabanda me armë, përdorimi i drogës, shitja dhe posedimi i tyre”.

Islami potencoi se në aspektin ligjor Kosova qëndron jashtëzakonisht mirë, por sipas tij, këto ligje duhet të zbatohen.

“Kosova me aspektin ligjor qëndron jashtëzakonisht mirë edhe në vendet e rajonit për shkak që në Kushtetutën ton dhe ligjet e Republikës së Kosovës janë të inkorporuara ligjet më të avancuara qoftë duke marr për bazë ligjet e Kroacisë, Sllovenisë që i përshtaten ligjeve të Ballkanit, por edhe inkorporimi i konventave dhe marrëveshjeve ndërkombëtare duke filluar nga ato të BE-së dhe atyre të Kombeve të Bashkuara. Kosova në aspektin ligjor qëndron jashtëzakonisht mirë vetëm se duhet të zbatohen dhe aplikohen ato”, ka thënë Islami

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë