Loading…

Për kaq milionë euro u shit vepra e Michelangelos

  • 19/05/2022 | 17:09

Për kaq milionë euro u shit vepra e Michelangelos

Vizatimi i Michelangelos i cili kishte një burr lakuriq u shit në ankand në Paris për më shumë se 23.2 milionë euro, njoftoi shtëpia e ankandeve Christie, transmeton Gazeta Metro.


Kjo vepër është një nga të paktët nga koleksioni privat i artistit italian, u harrua deri në vitin 2019, kur një ekspert nga shtëpia e ankandeve Christie’s e njohu atë si një nga veprat e Michelangelos.

Vepra u shpall një thesar kombëtar francez, kështu që shitja i atij vizatimi nga vendi u ndalua për 30 muaj. Por qeveria franceze hoqi kohët e fundit etiketën, duke lejuar që vizatimi të ofrohet pa kufizime për koleksionistët kudo në botë.

Vizatimi, një nga veprat e pakta të një artisti italian nga një koleksion privat, u shit në vitin 1907 në Paris dhe u ngarkua si një vepër e shkollës Michelangelo. Ajo u harrua deri në vitin 2019, kur një ekspert nga shtëpia e ankandeve Christie e njohu atë si një nga veprat e artistit italian, shkruan AJB.

Kjo është një nga veprat e hershme

Besohet se vizatimi “Njeriu i zhveshur (sipas Masacci) dhe dy figura pas tij” është një nga veprat e hershme të Michelangelos krijuar në fund të shekullit të 15-të.

Vizatimi tregon një burrë që shfaqet në një afresk të pikturuar nga Masaccio, një nga piktorët e parë të famshëm të Rilindjes Italiane.

Emri i afreskut është “Pagëzimi i Pjetrit të Neofitit”, dhe ndodhet në kapelën e Brancacci në kishën fiorentine të Santa Maria del Carmine./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë