Loading…

Pemët më të bukura të Krishtlindjeve të 2016’ës

  • 13/12/2016 | 23:19

Pemët më të bukura të Krishtlindjeve të 2016’ës

Zbukurimi i pemës së Krishtlindjeve është një ritual familjar që nga fillimi kur ka filluar të bëhet i pranishëm në çdo shtëpi. Por, tradita ka ndryshuar në mënyrë drastike gjatë viteve.


Familjet e pasura gjermane kanë filluar të sjellin pemë në shtëpitë e tyre gjatë Krishtlindjeve në shekujt e shtatëmbëdhjetë dhe tetëmbëdhjetë. Pemët janë zbukuruar shpesh me qirinj dylli, ëmbëlsira, dhe me mollë. Kjo ishte një pamje magjike, por edhe një rrezik i vërtetë zjarri.

Krijimi i llambave të lehta është parë si ndryshim i traditës  në mënyrë dramatike. Në vitin 1880 u vendose dritat elektrike duke i dhënë një shkëlqim drite pemës. Dekada më vonë, pemët e Krishtlindjeve kanë evoluar në mënyra fantastike, duke shfaqur mijëra drita shumëngjyrsh elektrike dhe zbukurime të ndrsyhme, transmeton gazetametro.net

Nga Tokio në Betlehem, këtu janë disa nga pemët e Krishtlindjeve më të bukura të 2016-së:

The national Christmas tree stands in Cathedral Square in Vilnius, Lithuania, Sunday, Dec. 4, 2016. (AP Photo/Mindaugas Kulbis)

Vilnius, Lituani

 

PRAGUE, CZECH REPUBLIC - DECEMBER 1: The illuminated Christmas tree at the Christmas market at Old Town Square in Prague, Czech Republic on December 1, 2016. Christmas markets, traditionally selling roasted chestnuts, hot mead and Christmas tree decorations amongst other products opened across the Czech Republic during the first Advent weekend. (Photo by Lukas Kabon/Anadolu Agency/Getty Images)

Pragë, Republika Çeke

 

WASHINGTON, DC - DECEMBER 01: The National Christmas Tree is lit up after US President Barack Obama and his family hit the switch, on December 1, 2016 in Washington, DC. This year is the 94th annual National Christmas Tree Lighting Ceremony.Ê (Photo by Mark Wilson/Getty Images)

Washtigton, DC

 

RAMALLAH, WEST BANK - DECEMBER 4: People attend a ceremony to illuminate a Christmas tree planted at the Yasser Arafat square in Ramallah, West Bank on December 4, 2016. (Photo by Issam Rimawi/Anadolu Agency/Getty Images)

Ramallah, West Bank

 

People gather near a kinetic Christmas tree in Rakvere, Estonia, November 27, 2016. REUTERS/Ints Kalnins

Ramallah, West Bank

 

Hundreds of fans watched the inauguration of the traditional Ibirapuera Christmas Tree in the South Zone of São Paulo. The inauguration had fireworks and artificial snow burning. The tree is 35 meters high, 16 meters in diameter and an eight-meter star at the top. (Photo by Cris Faga/NurPhoto via Getty Images)

Sao Paulo, Brazil

 

Visitors walk in front of the illuminated Christmas tree near the Christmas market at the Potsdamer Platz square in Berlin, Germany, Thursday, Dec. 8, 2016. (AP Photo/Markus Schreiber)

Berlin, Gjermani

 

People walk in the Puerta del Sol square in front of an illuminated Christmas tree in central Madrid, Spain, Thursday, Nov. 24, 2016. Christmas lights in the city were switched on simultaneously Thursday. (AP Photo/Paul White)

Madrid, Spanjë

 

People gather around an illuminated Christmas tree in Byblos city in northern Lebanon November 24, 2016. REUTERS/Jamal Saidi

Byblos, Lebanon

 

NEW YORK, NEW YORK - NOVEMBER 30: Rockefeller Christmas tree stands lit during the 84th Rockefeller Center Christmas Tree Lighting ceremony at Rockefeller Center on November 30, 2016 in New York City. (Photo by Mohammed Elshamy/Anadolu Agency/Getty Images)

New York, New York

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë