Loading…

Peja mund t’i humb rreth 300 hektarë tokë

  • 24/03/2018 | 10:18

Peja mund t’i humb rreth 300 hektarë tokë

Rreth 300 hektarë tokë që gjenden në kadastrat e qytetit dhe të fshatrave të Pejës rrezikohen të hiqen nga pronësia e kësaj komune dhe të shiten nga Agjencia Kosovare e Privatizimit.


Këto toka kanë qenë të ish- kombinateve bujqësore dhe ish- Kombinatit Bujqësor Industrial në Pejë, të cilat me një vendim të miratuar në maj të vitit 2010 nga Kuvendi Komunal i Pejës kanë kaluar në pronësi të Komunës, shkruan sot Koha Ditore.

Këtë vendim të para shtatë vjetëve Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) është duke e kontestuar me padinë e ngritur ndaj Komunës së Pejës me qëllim të shfuqizimit të atij vendimi. Zëdhënësi i AKP-së, Ylli Kaloshi, thotë se Komuna e Pejës nuk ka pasur të drejtë që t’i kalonte ato toka në pronësi të saj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë