Loading…

Peci uron Gërvallën për postin e ri, nuk e përmend dorëheqjen e Doarsa Kicës nga Lista Guxo

  • 13/08/2022 | 21:49

Peci uron Gërvallën për postin e ri, nuk e përmend dorëheqjen e Doarsa Kicës nga Lista Guxo

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci ka uruar Gërvallën për postin e ri si kryetare e degës së “GUXO”-së në Pejë.


Peci shkruan se Gërvalla ka qenë për 30-të vite aktiviste për lirinë e Kosovës dhe liritë universale, teksa thotë se do të jetë mbetur simbol i guximit dhe luftëtare e zëshme për ndryshim.

Gjatë këtij shkrimi në rrjetin social Facebook, Peci nuk ka përmendur raportimet se Doarsa Kica-Xhelili ka dhënë dorëheqje nga kjo parti.

Postimi i plotë:

Urime Kryetare Gërvalla!

Sot, Zëvendës-Kryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla u zgjodh kryetare e degës së “GUXO”-së në Pejë.

Donika është një nga ato zërat që për 30-të vite, ka qenë aktiviste për lirinë e Kosovës dhe liritë universale.

Medoemos që nuk do kishte si të ishte ndryshe Donika, duke qenë se ajo rrjedh nga një familje atdhetare e patriotike, një familje e cila ka shërbyer si udhërrëfyese për gjeneratat pasuese.

Ajo ka ndjekur hapat e Jusuf Gërvallës, gjithmonë duke patur synim afirmimin e Kosovës në botë dhe pasqyrimin e realitetit, të dhunës e shtypjes me të cilën janë përballur shqiptarët me vite nga pushtuesi serb.

Në familjen Gërvalla, përmes rokut e poezisë zë vend zanafilla e rezistencës dhe frymës së ndryshimit, atëherë kur pak kush ka patur guximin të jetë roker e poet.

Donika ishte pjesë e protestave studentore në Shqipëri në dhjetor të vitit 1990, ku pastaj përmes grevës së urisë në shkurt të 1991, bashkë me studentë të tjerë, çuan në rrëzimin e regjimit diktatorial në Shqipëri.

Sa ishte pjesë e LDK-së përfaqsoi qëndrimet e Kosovës para opinionit gjerman si në media ashtu edhe në Qeverinë Gjermane e Bundestag.
Së bashku me bashkëshortin Stefanin, nuk e kanë ndalur aktivitetin e tyre patriotik në shërbim të Kosovës edhe pse kanë qenë nën kërcënime të vazhdueshme për jetë.

Donika sot, është pjesë e partisë “Guxo” duke mbetur simbol i guximit dhe luftëtare e zëshme për ndryshim. Vetë prezenca e saj në Kosovë për t’i kontribuar vendit, larg familjes së saj përbën sakrificë.

Edhe njëherë, Gëzuar Donikë!

Na priftë e mbara.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë