Loading…

Patriarku serb: Serbia pa Kosovën, si njeriu pa zemër

  • 30/03/2018 | 23:23

Patriarku serb: Serbia pa Kosovën, si njeriu pa zemër

Serbia do të bëjë çdo gjë të mundshme për të ruajtur Kosovën dhe praninë e saj në këtë krahinë, siç e ka quajtur ai Republikën e Kosovës, dhe në këtë kontekst pret shumë nga ndihma e Rusisë dhe Kisha Ortodokse Ruse, i ka thënë gazetës ruse “Sputnjik” patriarku serb Irinej dhe ka shtuar se “Serbia pa Kosovën (është) si njeriu pa zemër”.


Patriarku Irinej citohet të ketë thënë se në këtë moment Serbia po përpiqet me ngulm për të ruajtur Kosovën në përbërje të vendit (Serbisë) meqë ky territor “po i rrëmbehet Serbisë”.

“Po bëjmë çdo gjë të mundshme që t’i kundërvihemi presionit të atyre vendeve të cilat po sillen aq padrejtësisht ndaj nesh, duke pasur parasysh njohjen e Kosovës. Kjo është padrejtësia më e madhe që kanë bërë “të fuqishmit e kësaj bote” dhe që do të keyë pasoja jashtëzakonisht serioze për gjithë botën”, është shprehur patriarku Irinej.

ka thënë se Serbinë e Rusinë i bashkon feja e përbashkët, historia dhe kultura dhe se marrëdhëniet midis dy vendeve me shekuj kanë qenë vëllazërore, përcjell Koha.net.

“Shqiptarët e Kosovës përpiqen ta fshijnë çfarëdo gjurme të pranisë sonë në atë territor”, është shprehur patriarku Irinej në këtë gazetë ruse, që botohet edhe në Beograd.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë