Loading…

Pas vendimit për abort në Amerikë, Facebook dhe Instagram marrin vendimin e papritur

  • 28/06/2022 | 22:10

Pas vendimit për abort në Amerikë, Facebook dhe Instagram marrin vendimin e papritur

Facebook dhe Instagram kanë filluar të heqin menjëherë postimet që ofrojnë pilula aborti pas vendimi të Gjykatës Supreme. Tashmë sipas vendimit, aborti nuk është një e drejtë kushtetuese dhe shume shtete në SHBA pritet ta bëjnë atë të paligjshëm brenda muajit. Menjëherë nisën postimet në rrjetet sociale që synonin të ndihmonin gratë që jetonin në këto shtete dhe ofronin pilula aborti.


Lajmet dhe përditësimet që shpjegojnë sesi gratë mund të merrnin ligjërisht pilula aborti me postë shpërthyen nëpër platforma sociale. Disa madje ofruan t’ua dërgonin pilulat me postë grave që jetonin në shtetet që tani e ndalojnë procedurën.

Pothuajse menjëherë, Facebook dhe Instagram filluan të heqin disa nga këto postime. Përmendjet e përgjithshme të pilulave të abortit, si dhe postimet që përmendin versione specifike si mifepristoni dhe misoprostol, u rritën papritur të premten në mëngjes në transmetimet në Twitter, Facebook, Reddit dhe TV.

Të hënën, një gazetar i AP testoi se si kompania do t’i përgjigjej një postimi në Facebook, duke shkruar: “Nëse më dërgoni adresën tuaj, unë do t’ju dërgoj pilula për abortin”. Postimi u hoq brenda një minute.

Llogaria e Facebook u vendos menjëherë në një status “paralajmërim” për postimin, për të cilin Facebook tha se shkelte standardet e tij për “armët, kafshët dhe mallrat e tjera të rregulluara”.

Megjithatë, kur gazetari i AP bëri të njëjtin postim të saktë, por ndërroi fjalët “pilula për abortin” me “një armë”, postimi mbeti i paprekur. Një postim me të njëjtën ofertë të saktë për të postuar “bar” gjithashtu u la dhe nuk u konsiderua shkelje. Marihuana është e paligjshme sipas ligjit federal dhe është e paligjshme dërgimi i saj përmes postës. Pilulat e abortit, megjithatë, mund të merren ligjërisht përmes postës pas një konsultimi në internet nga recetat që i janë nënshtruar certifikimit dhe trajnimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë