Loading…

Pas 100 viteve, Rusia dështon të paguaj borxhin

  • 27/06/2022 | 11:03

Pas 100 viteve, Rusia dështon të paguaj borxhin

Rusia dështoi të paguaj borxhin e saj të jashtëm në valutë të huaj për herë të parë pas një shekulli, derisa vënia e sanksioneve gjithnjë e më të ashpra perëndimore mbyllën rrugët e pagesave për kreditorët rusë jashtë shtetit, transmeton Gazeta Metro.


Për muaj të tërë, vendi gjeti hapësira rreth sanksioneve të vendosura pas pushtimit të Ukrainës nga Kremlini. Por të dielën ishte afati i fundit për të paguar rreth 100 milionë dollarë vorxhe dhe interes, faktikisht që duhej të mbaronte më 27 maj, por edhe ky afat skadoi, dhe tani Rusia zyrtarisht konsiderohet si shtet që nuk i paguan borxhet.

Ky është një tregues i zymtë në transformimin e shpejtë të vendit në një fuqi ekonomike, financiare dhe politike. Eurobonot e vendit janë tregtuar në nivele të vështira që nga fillimi i marsit, rezervat valutore të bankës qendrore mbeten të ngrira dhe bankat më të mëdha janë shkëputur nga sistemi financiar global.

Por duke pasur parasysh dëmin e bërë tashmë në ekonomi dhe tregje, mospagimi është gjithashtu kryesisht simbolik për momentin dhe ka pak rëndësi për rusët që kanë të bëjnë me inflacionin dyshifror dhe tkurrjen më të keqe ekonomike në vite.

Rusia është tërhequr kundër përcaktimit të mospagimit, duke thënë se ka fonde për të mbuluar çdo faturë dhe është detyruar të mos paguajë, ky është arsyetimi i tyre. Gjitahshtu ajo njoftoi javën e kaluar se do të kalonte borxhin të saj sovran prej 40 miliardë dollarësh në rubla.

“Është një gjë shumë, shumë e rrallë, ku një qeveri që përndryshe ka mjetet detyrohet nga një qeveri e jashtme të mos paguajë”, tha Hassan Malik, analist i lartë sovran në Loomis Sayles & Company LP. “Do të jetë një nga dështimet më të mëdha në histori”, shkruan AJ.

Një deklaratë zyrtare zakonisht do të vinte nga firmat e vlerësimit, por sanksionet evropiane çuan në tërheqjen e tyre të vlerësimeve për subjektet ekonomike ruse. Sipas dokumenteve për kartëmonedhat, periudha e mospagimit të të cilave skadoi të dielën, mbajtësit mund ta thërrasin vetë nëse pronarët e 25% të obligacioneve të papaguara bien dakord që ka ndodhur një “Ngjarje e mospagimit”.

Hera e fundit që Rusia ra në mospagim ndaj kreditorëve të saj të huaj ishte më shumë se një shekull më parë, kur bolshevikët nën Vladimir Lenin hodhën poshtë ngarkesën marramendëse të borxhit të vendit të epokës cariste në 1918. /gazetametro.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë