Loading…

Parlamenti i Izraelit u shpërnda, zgjedhjet caktohen me 1 nëntor

  • 30/06/2022 | 14:36

Parlamenti i Izraelit u shpërnda, zgjedhjet caktohen me 1 nëntor

Parlamenti i Izraelit  votoi që të shpërndahet të enjten dhe caktoi zgjedhjet e radhës të mbahen me 1 nëntor.  Sipas marrëveshjes së vitit të kaluar Yair Lapid do të bëhet kryeministër i përkohshëm të premten, transmeton Gazeta Metro.


Listat e partive për zgjedhjet izraelite duhet të dorëzohen deri më 15 shtator. Kryeministri i deritanishëm Naftali Bennet, siç ishte njoftuar nuk do të garojë në zgjedhjet e ardhshme dhe do të zëvendësohet nga Aeylet Shaked.

Një ceremoni e shkurtër e zëvendësimit të Bennett nga Lapid do të mbahet pasditen e të enjtes në zyrën e kryeministrit izraelit pa prezencë të mediave dhe të ftuarve.

Lideri i opozitës izraelite Benjamin Netanyahu reagoi pak kohë pas vendimit se “kjo ndodhë kur përzini së bashku një parti false të djathtë me parti të skajshme majtiste” tha Netanyahu dhe shtoi se partia e tij Likud mbetet alternative e vetme. “ Kjo është çështja e zgjedhjeve të ardhshme. A do të kemi një qeveri të dështuar Lapid, të varur nga Vëllazëria Myslimane bashkëpunëtorë me mbështetësit e terrorizmit apo një qeveri e gjerë e dhe e fortë kombëtare e kryesua nga ne që do të kthejë krenarinë, fuqinë dhe shpresën në Izrael”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë