Loading…

Paralajmëron profesori amerikan: Marrëdhëniet Kosovë-SHBA po përkeqësohen

  • 30/01/2023 | 18:25

Paralajmëron profesori amerikan: Marrëdhëniet Kosovë-SHBA po përkeqësohen

Chris Dolan, profesor dhe ekspert rreth sigurisë kombëtare, inteligjencës, sigurisë kibernetike dhe luftës hibride, njëkohësisht njohës shumë i mirë i situatave politike në Ballkan, ka thënë se mos ftesa nga Ambasada Amerikane, për kryeministrin Albin Kurti është se marrëdhëniet mes ShBA’së dhe Kosovës po përkeqësohen, shkruan Gazeta Metro. 


Dolan ka paralajmërua se marrëdhëniet mes Kosovës dhe SHBA po përkeqësohen.

Ndërsa ka theksuar se mos ftesa nga Ambasada Amerikan për kryeministrin Kurti është sinjal i fuqishëm për përkeqësimin e raporteve mes dy vendeve. Ndërsa ka shtuar se kjo nuk është në të mirë të asnjërës palë.

“Ambasada e SHBA-së të martën do të mbajë takim për Asociacionin e Komunave Serbe dhe nga sot nuk është i ftuar kryeministri Albin Kurti. Një sinjal shumë i fuqishëm se marrëdhëniet mes SHBA’së dhe Kosovës, po përkeqësohen. Jo mirë për askënd”, ka shkruar Dolan në Twitter.

I njëjti edhe mbrëmë përmes një postimi në Twitter kishte thënë se bisedat për qeverinë e Kosovës qarqeve të institucioneve më të larta amerikane, në Washington D.C, nuk janë edhe të mira.

Ai shkroi se janë negative dhe kritikuese.

”Bisedat brenda qarqeve te DC për qeverinë e Kosovës janë të këqija. Vërtet të këqija. Negative dhe kritikuese,” ka shkruar ai. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë