Loading…

Paralajmërimi i frikshëm nga SHBA: Nëse Ukraina pushtohet nga Rusia do vdesin 50 mijë njerëz

  • 06/02/2022 | 13:31

Paralajmërimi i frikshëm nga SHBA: Nëse Ukraina pushtohet nga Rusia do vdesin 50 mijë njerëz

Ushtria amerikane dhe zyrtarët e inteligjencës kanë parashikuar se 50.000 njerëz mund të vdesin dhe pesë milionë mund të bëhen refugjatë nëse Rusia pushton Ukrainën.


Zyrtarët e ushtrisë dhe inteligjencës amerikane e kanë informuar Kongresin dhe partnerët evropianë për krizën Ukrainë-Rusi, raportuan mediat e SHBA-së.

Duke deklaruar se Rusia është afër përfundimit të përgatitjeve për një invazion në shkallë të gjerë në Ukrainë, zyrtarët kanë deklaruar se 50 mijë njerëz mund të vdesin në rast të një ofensive dhe pesë milionë të tjerë mund të bëhen refugjatë.

Zyrtarët kanë njoftuar se në kufirin e Rusisë me Ukrainën gjenden 83 batalione ruse, secili i përbërë nga rreth 750 ushtarë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë