Loading…

Paralajmërimi i ekspertëve: Gjysmë milion peshkaqenë mund të vriten për vaksinën anti-Covid

  • 27/09/2020 | 16:20

Paralajmërimi i ekspertëve: Gjysmë milion peshkaqenë mund të vriten për vaksinën anti-Covid

Gjysmë milion peshkaqenë mund të vriten për vajin e tyre natyror për të prodhuar vaksina të koronavirusit, sipas një grupi ambientalistëve, transmeton Gazeta Metro.


Një përbërës i përdorur në disa kandidatë për vaksina COVID-19 është squalene, një vaj natyral i bërë në mëlçinë e peshkaqenëve.
Squalene aktualisht përdoret si ndihmës në mjekësi – një përbërës që rrit efektivitetin e një vaksine duke krijuar një përgjigje më të fortë imune.

Kompania farmaceutike britanike GlaxoSmithKline aktualisht përdor squalenin e peshkaqenit në vaksinat e gripit.

Kompania tha se do të prodhonte një miliard doza të këtij ndihmësi për përdorim të mundshëm në vaksinat e koronavirusit në maj.

Rreth 3,000 peshkaqenë nevojiten për të nxjerrë një ton squalenë.

Aleatët e Shark, një grup me bazë në Kaliforni, sugjeron që nëse popullata e botës do të merrte një dozë të vaksinës COVID-19 që përmban vajin e mëlçisë, rreth 250,000 peshkaqenë do të duhet të theren, varësisht nga sasia e squalenës së përdorur.
Nëse duhen dy doza për të imunizuar popullsinë globale, e cila ka të ngjarë sipas studiuesve, kjo do të rritet në gjysmë milioni.

Për të shmangur kërcënimin e popullatave të peshkaqenëve, shkencëtarët po testojnë një alternativë ndaj squalene – një version sintetik i bërë nga kallami i thartuar i sheqerit.
Stefanie Brendl, themelues dhe drejtor ekzekutiv i Shark Allies, tha: “Vjelja e diçkaje nga një kafshë e egër nuk do të jetë kurrë e qëndrueshme, veçanërisht nëse është një grabitqar i lartë që nuk riprodhohet në një numër të madh.

“Ka kaq shumë të panjohura se sa e madhe dhe sa mund të vazhdojë kjo pandemi, dhe pastaj sa versione të saj duhet të kalojmë, që nëse vazhdojmë të përdorim peshkaqenë, numri i peshkaqenëve të marrë për këtë produkt mund të jetë me të vërtetë i lartë, vit pas viti pas viti.”
Sipas vlerësimeve të bëra nga konservatorët, rreth tre milion peshkaqenë vriten çdo vit për skualenë, e cila përdoret gjithashtu në kozmetikë dhe vaj makinerish.

Ekzistojnë frika se një rritje e papritur e kërkesës për vajin e mëlçisë mund të kërcënojë popullatat dhe të shohë më shumë specie të rrezikohen pasi shumë specie të pasura me squalenë, të tilla si peshkaqeni gulper, janë tashmë të prekshme./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë