Loading…

Para shtatë viteve i shpëtuan jetën, tani ai i ekzekutoi të gjithë familjen

  • 12/08/2018 | 15:27

Para shtatë viteve i shpëtuan jetën, tani ai i ekzekutoi të gjithë familjen

Ridvan Zykaj, autori i masakrës së 10 gushtit, në fshatin Resulaj në Selenicë të Vlorës, ku ka vrarë tetë kushërinj të tij, do të dalë të hënën në gjyq për vlerësimin e masës së sigurisë.


Ndërkohë mes familjarëve të fisit Zykaj dhe fqinjëve vijojnë të kujtohen copëza jete.

Banesa e 24 vjeçarit është shumë pranë banesave të 8 anëtarëve të tre familjeve të fisit Zykaj, që u mori jetën.

Pasditen e 10 gushtit Ridvani doli nga banesa dhe pasi mori automatikun iu drejtua banesë së vëllait të gjyshit të tij, Demir Zykaj. Pasi vrau 75 vjeçarin dhe Perie Zykaj 72 vjeç shkoi në banesën e Besimit, djalit të Demirit duke vrarë atë, Besimin 43 vjeç, të shoqen, Vasilikën 42 vjeç, të bijën Sara, 16 vjeçe dhe djalin e vogël Ledion 8 vjeç. Kwtu vrau dhe Azemin (djalin tjetër të Demirit) dhe të shoqen Afërditën.

I shpëtuan jetën, Ridvani i ekzekutoi me gjithë familje

Familjarët tregojnë se pikërisht Besimi kishte qenë njeriu që i kishte shpëtuar jetën Ridvanit vite më përpara kur ky i fundit kishte pësuar djegie pranë shtëpisë, raporton Ora News.

Vite më parë kishte rënë një zjarr afër shtëpisë, kur Ridvani kishte qenë duke punuar dhe kishte pësuar djegie. Djali i madh i Azemit e kishte marrë mes flakëve dhe e kishte hedhur në lumë për ti shuar flakët. Ndërkohë Besimi e kishte marrë në krahë dhe e kishte çuar në spital duke i shpëtuar jetën.

Edhe ditën e masakrës një banor i zonës kujtoi historinë e zjarrit: “Ka qenë i sëmurë ky djali (flet për Ridvanin) Para 7-8 vitesh u dogj. Ka pasur djegie të 70% të trupit. U kurua 4-5 muaj në Tiranë dhe erdhi në familje. Kishte ca bagëti dhe i ruante ato”.

Djalin e vogël e vrau duke ngrënë bukë

Dje u mësua dhe një tjetër detaj tronditës. Familjarët që kanë shkuar të parët në vendngjarje pas masakrës treguan se Ledioni 8 vjeç është gjetur i vrarë në divan teksa në dorë mbante pjatën me bukë, informoi gazetarja e Ora News, Jerola Ziaj.

I vetmi i mbijetuar

Albi, djali i madh i Besimit është i vetmi i mbijetuar i familjes. Ai arriti tu shpëtonte plumbave të kushëririt pasi punonte në Llogara dhe pasditen e 10 gushtit nuk ka qenë në shtëpi. Dje iu desht të varroste të 4 pjesëtarët e familjes: babain, nënën, motrën dhe vëllanë e vogël.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë