Loading…

Panikë pas shfaqjes së një topi të kaltër misterioz në qiell

  • 22/03/2017 | 14:49

Panikë pas shfaqjes së një topi të kaltër misterioz në qiell

Banorët në disa qytete të Suedisë, përfshirë Upslan, Erebron dhe Stokholmin, kanë lajmëruar se kanë parë një shkëlqim të kaltër misterioz në qiell të hënën vonë.

Derisa shumica pyeten se çfarë kanë parë, Eric Stempels, nga Departamenti për fizikë dhe astronomi në Universitetin e Upsalës, së shpejti i bindi njerëzit se ky nuk është fundi i botës.

“Kjo është diçka shumë e vogël që nuk paraqet kurrfarë rreziku për ne”, ka thënë Semples. Topi i zjarrtë misterioz ishte në të vërtet një meteor, meteor shumë i zdritshëm i cili ka shpërthyer në atmosferën e Tokës.

“Kjo është diçka që ndodh disa herë në vit”, ka thënë Stemples.

“Për shkak se mund të ndodh gjatë ditës, kur është koha me re apo larg vendeve të banuara, këto ngjarje kryesisht nuk kanë shumë vëmendje”.

Këto trupa zakonisht digjen në lartësinë mbidetare prej 30 deri 50 kilometra, por Stemples vlerëson se ky meteor ishte jashtëzakonisht i madh dhe i është afruar sipërfaqes para se të shpërthejë në topin e zjarrtë impresiv./gazetametro.net

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë