Loading…

Pamje nga transportimi i automjeteve ‘Humvee’ që SHBA’të i’a dhuruan Kosovës

  • 30/08/2021 | 13:37

Pamje nga transportimi i automjeteve ‘Humvee’ që SHBA’të i’a dhuruan Kosovës

Kosova ka pranuar 56 mjete ushtarake nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shkruan Gazeta Metro.


Këto automjete janë të tipit Humvee të cilat janë dëshmuar si automjete tejet të fuqishme dhe të cilat i përshtaten terreneve të vështira e gjithashtu mjaft efikase në luftime.

Humvee janë automjete me katër rrota, ushtarake dhe të shërbimit të prodhuara nga AM General. Ato kanë zëvendësuar kryesisht rolet që ka kryer më parë xhipi origjinal dhe automjete të tjera si xhipi M151 i epokës së Luftës së Vietnamit, M561 “Gama Goat”, versionet e tyre M718A1 dhe M792.

Automjeti përdoret kryesisht nga ushtria e Shteteve të Bashkuara, përdoret gjithashtu nga shumë vende dhe organizata të tjera, madje edhe në përshtatje civile. Humvee pati përdorim të gjerë në Luftën e Gjirit në 1991, ku lundroi në terrenin e vështirë të shkretëtirës ku edhe u frymësua versioni civil i Hummer.

Gazeta Metro ka siguruar video gjatë transportimit të këtyre mjeteve ku edhe i’u janë dorëzuar FSK’së. /gazetametro.net 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë