Loading…

Pamje nga përplasjet Armeni- Azerbajxhan: Momenti i shkatërrimit të tankeve

  • 27/09/2020 | 19:35

Pamje nga përplasjet Armeni- Azerbajxhan: Momenti i shkatërrimit të tankeve

Armenia thotë se ka rrëzuar dy helikopterë Azerbajxhanas dhe ka shkatërruar tre tanke, në luftimet përreth territorit të diskutueshëm të Nago-Karabakut, transmeton Gazeta Metro.


Ministria e mbrojtjes e rajonit të shkëputur gjithashtu pretendoi se kishte shkatërruar katër helikopterë Azerbajxhanë, 15 dronë dhe 10 tanke gjatë përleshjeve herët të dielën.

Ministria e mbrojtjes së Armenisë tha se incidenti i fundit filloi me një sulm të Azerbajxhanit – ndërsa Azerbajxhani tha se pala armene sulmoi e para dhe se ata kishin filluar një kundërsulm.

Ajo tha se trupat e saj kishin vepruar në përgjigje të një sulmi ndaj caqeve civile përfshirë kryeqytetin e Nago-Karabakut, Stepanakert.
“Përgjigja jonë do të jetë proporcionale dhe udhëheqja ushtarako-politike e Azerbajxhanit mban përgjegjësi të plotë për situatën,” tha ajo në një deklaratë.

Kryeministri armen Nikol Pashinyan tha në Tëitter: “Ne qëndrojmë të fortë pranë ushtrisë sonë për të mbrojtur atdheun tonë nga pushtimi Azer”.

Hikmet Hajiyev, këshilltar i lartë i presidentit të Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, akuzoi forcat armene për fillimin e sulmeve “të qëllimshme dhe të synuara”. Ministria e mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se Armenia kishte sulmuar vendbanimet civile dhe pozicionet ushtarake përgjatë “vijës së kontaktit”. Ai tha se disa civilë ishin vrarë “si rezultat i bombardimeve intensive” nga Armenia dhe se Azerbajxhani kishte marrë masa hakmarrëse.

Ministria tha se ushtria e Azerbajxhanit nisi një “operacion kundër-sulmues përgjatë gjithë frontit për të shtypur veprimtarinë luftarake të forcave të armatosura të Armenisë dhe për të siguruar sigurinë e popullsisë civile”.

Turqia i ka kërkuar Armenisë të ndërpresë “armiqësitë”, duke thënë se rrezikon të fusë rajonin “në zjarr”, ndërsa Franca u ka kërkuar të dy palëve të ndalojnë luftimet dhe të rifillojnë dialogun.
Të dy vendet kanë kohë që janë në kundërshtim me rajonin e shkëputur, një konflikt që është ndezur përsëri në muajt e fundit.

Nagar-Karabak shpalli pavarësinë nga Azerbajxhani menjëherë pas shembjes së Bashkimit Sovjetik në 1991.

Megjithëse një armëpushim u ra dakord në 1994, Azerbajxhani dhe Armenia shpesh akuzojnë njëri-tjetrin për sulme rreth zonës dhe përgjatë kufirit të veçantë Azerbajxhanas-Armen./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë