Loading…

Pamje nga martesa e tretë e kryeministrit britanik Boris Johnson: Gjithçka klasike

  • 30/05/2021 | 22:58

Pamje nga martesa e tretë e kryeministrit britanik Boris Johnson: Gjithçka klasike

Kryeministri britanik Boris Johnson është martuar me të fejuarën e tij Carrie Symonds në një ceremoni të planifikuar fshehurazi në katedralen Westminster, shkruajnë mediat britanike.


Martesa u zhvillua në një “ceremoni të vogël” të shtunën pasdite, tha një zëdhënës i Downing Street.

Zëdhënësi shtoi se çifti do të festonte përsëri me familjen dhe miqtë verën e ardhshme, me muajin e tyre të mjaltit gjithashtu të vonuar deri atëherë.

Kryeministri tashmë është kthyer në punë. Ai është kryeministri i parë që martohet ndërsa është në detyrë në gati 200 vjet.

“Mail on Sunday” raportoi se 30 mysafirë ishin të ftuar në ceremoni në një njoftim të shkurtër – numri maksimal i të pranishmëve i lejuar nën kufizimet COVID në Angli.

Një numër i vogël i zyrtarëve të kishës ishin të përfshirë në përgatitjet për ceremoninë katolike, e cila u drejtua nga At Daniel Humphreys.

Johnson (56) pëlqen të shmangë bisedat për jetën e tij private – ai ka refuzuar t’u përgjigjet pyetjeve mbi këtë temë vitet e fundit.

Vetëm një fotografi zyrtare është lëshuar – një ditë pas dasmës – që tregon çiftin në kopshtin në Downing Street 10 në orët pas ceremonisë.

Sidoqoftë, deputeti konservator James Cleverly ndau fotografi të ndryshme të porsamartuarve që shijonin pritjen e kopshtit në diellin e së shtunës, me dekorime dhe një tryezë pije freskuese të dukshme në sfond.

Downing Street nuk zbuloi ndonjë detaj se kush ishte i ftuar dhe nëse ndonjë nga kolegët e kabinetit të Johnson ishte midis të ftuarve.

Disa politikanë e kanë uruar çiftin, përfshirë sekretarin e Brendshëm Priti Patel, sekretarin e Shëndetësisë Matt Hancock, ministrin për Vaksina Nadhim Zahawi dhe sekretaren e Punës dhe Pensioneve Therese Coffey.

“Shumë urime Boris Johnson dhe Carrie Symonds. Duke ju dëshiruar të dyve shumë dashuri dhe lumturi,” shkroi Patel në Twitter.

Veshja e dasmës së Symonds u krijua nga Christos Costarellos, i cili studioi në Kolegjin e Modës në Londër dhe përshkruan punën e tij si “të frymëzuar nga fryma e filozofisë antike greke”.

Kryeministri i fundit britanik që u martua ndërsa ishte në detyrë ishte Robert Banks Jenkinson në vitin 1822.

Zonja Johnson punonte në zyrën e shtypit të Partisë Konservatore, së cilës iu bashkua në vitin 2010. Ajo u bë kreu i komunikimit i partisë para se të largohej në vitin 2018 për të punuar në marrëdhëniet me publikun për organizatën mbi ruajtjen e deteve, Oceana.

Çifti u lidh në fillim të vitit 2019 dhe në shkurt 2020, ata zbuluan se ishin fejuar dhe se ajo ishte shtatzënë. Djali i tyre, Wilfred, u lind prillin e kaluar.

Johnson dhe gruaja e tij e mëparshme, Marina Wheeler, njoftuan në vitin 2018 se ata ishin divorcuar pas 25 vjet martese.

Boris Johnson më parë ishte martuar me Allegra Mostyn-Owen.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë