Loading…

Palmer: E mbështesim fuqishëm dialogun, kompromiset i bëjnë palët

  • 02/06/2021 | 20:27

Palmer: E mbështesim fuqishëm dialogun, kompromiset i bëjnë palët

Zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, ka ripërsëritur qëndrimin e tij se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë palë në dialog, por e mbështesin atë fuqishëm.


Në një intervistë për Televizionin Publik, Palmer ka thënë se vizita e përbashkët me Lajçakun ka për qëllim theksimin e rëndësisë së angazhimit të Kosovës në dialog.

“Porosia themelore e vizitës time është partneriteti i Kosovës me Amerikën. Ne e duam Kosovën të integruar ne BE dhe i mbështesim fuqishëm qëllimet e Qeverisë për luftimin e krimit dhe korrupsionit. Së bashku me Lajçakun duam të theksojmë rëndësinë e angazhimit të Kosovës në dialog dhe rëndësinë e normalizimit të raporteve mes dy vendeve. Dialogu ua hap rrugën drejt BE-së dy vendeve” – ka thënë ai.

Tutje, i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, tha se SHBA dhe BE kanë qëllime të njëjtë në dialog.

“Po punojmë në partneritet të fortë. Ky proces udhëhiqet nga dy vendet, lehtësohet nga BE, e mbështetet fuqishëm nga SHBA”, ka shtuar ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë