Loading…

Padrejtësia në veri: Serbët ndërtojnë, shqiptarëve s’u lejohet

  • 30/07/2017 | 23:54

Padrejtësia në veri: Serbët ndërtojnë, shqiptarëve s’u lejohet

Në Lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës, serbët kanë filluar ndërtimin edhe të dy objekteve të larta për banim. Derisa në pjesën veriore serbët ndërtojnë çdo ditë, shqiptarët janë të privuar nga kjo e drejtë. Banorët shqiptarë kanë shprehur shqetësimin për këtë çështje.

Të gjitha këto ndërtesa janë të banuara me serbë të ardhur nga vende të ndryshme të Serbisë. Këto objekte janë ndërtuar në vitet e fundit në lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë.

Përveç këtyre objekteve që tashmë kanë banorë, serbët kanë filluar t`i ndërtojnë edhe dy të tjera.

Banorët shqiptarë të kësaj lagjeje për RTK-në kanë shprehur shqetësimin për këtë çështje. Sipas tyre, përmes kthimit të serbëve në këtë pjesë, Serbia po tenton të mbjellë frikë te shqiptarët.

Kryetari i Këshillit të Veriut, Nazmi Ismail, thotë se mbi 70 shtëpi shqiptare në lagjen Kroi i Vitakut po u pamundësohet rindërtimi.

Sipas statistikave të vitit 1981, në veri kanë jetuar 13 mijë banorë shqiptarë kurse sot në atë pjesë jetojnë rreth 3000 mijë banorë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë