Loading…

Pacolli: Kosova do të përballet me trazira (Video)

  • 06/05/2017 | 09:55

Pacolli: Kosova do të përballet me trazira (Video)

Nëse nuk do të ketë një konsensus gjithëpartiak për zgjidhjen e problemit të demarkacionit, Kosova do të përballet me tensione dhe trazira, duke mos përjashtuar edhe zgjedhjet.


Presidenti i AKR’së thotë se për t’i gjetur zgjidhje Demarkacionit, duhet ndryshuar qasja.

“Besoj se demarkacioni ka zgjidhje, por jo me këtë qasje dhe zgjidhja është atëherë kur ka një vullnet gjithë kosovar, gjegjësisht të gjitha institucioneve që ky problem të zgjidhet. Zgjidhja duhet të ndodhë me këtë situatë siç qeveriset sot siç bëhet politikë sot siç vepron edhe opozita e tanishme problemi i demarkacionit nuk zgjidhet. Demarkacioni do të shkaktojë problem do të shkaktojë trazira, do të shkaktojë edhe zgjedhjet”, ka thënë Pacolli për agjencinë EkonomiaOnline.

I pari i AKR’së ka thënë se Qeveria gaboi kur e nënshkroi marrëveshjen me Malin e Zi për demarkacionin.

Por nuk i pëlqen as qasja e opozitës karshi kësaj problematike.

“Unë nuk kam qenë pjesë e asnjë komisioni, sa i përket Demarkacionit e kam shikuar vetëm nga periferia. Është bërë gabimi që është nënshkruar një dokument me Malin e Zi, ende pa u miratuar në parlamentin e dhe sot nga opozita është duke u shfrytëzua ky gabim në mënyrë drastike, po shfrytëzohet jo për zgjidhje në mënyrë konstruktive por në mënyrë destruktive, ky është realiteti.”, u shpreh Pacolli.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë