Loading…

Osmani njoftohet me punën e Komisionit për verifikimin e viktimave të dhunës seksuale

  • 09/03/2020 | 11:29

Osmani njoftohet me punën e Komisionit për verifikimin e viktimave të dhunës seksuale

Në prag të seancës sensibilizuese të Kuvendit të Kosovës e cila do t’i kushtohet ngritjes së vetëdijes së shoqërisë për të mbijetuarat e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë, kryeparlamentjara Vjosa Osmani ka takuar anëtarët e Komisionit për verifikimin e viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë.


Anëtarët e këtij komisioni e kanë përgëzuar Osmanin për mbajtjen e seancës sensibilizuese për këtë kategori, derisa e kanë njoftuar me punën e deritashme dhe me sfidat me të cilat përballen.

Ata kanë folur po ashtu për ndjeshmërinë dhe vështirësitë e procesit, të shkaktuara nga mungesa e buxhetit të këtij komisioni, sikurse edhe stigma ndaj të të mbijetuarave të dhunës seksuale.

Procesi i aplikimit, sipas komisionit ka shënuar rënie, prandaj është kërkuar mbështetje institucionale për sensibilizim për rëndësinë që ka ky proces për shtetin e Kosovës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë