Loading…

OSHP’ja ia kthen mbrapa MIT’së vendimin për anulimin e tenderit prej 1.5 milionë eurosh

  • 03/01/2020 | 08:42

OSHP’ja ia kthen mbrapa MIT’së vendimin për anulimin e tenderit prej 1.5 milionë eurosh

Organi Shqyrtues i Prokurimit (OSHP) ia ka anuluar vendimin e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Transportit (MIT) për anulimin e tenderit 1.5 milionë euro për ekzaminim kontrollues për materiale dhe kualitetin e punëve në projektet e infrastrukturës rrugore.

Ky tender ishte anuluar nga Ministria me arsyetimin se të gjitha ofertat ishin të papërgjegjshme, për shkak se shumica prej tyre kishin ofruar “çmime jonormalisht të ulëta”.

Por, sipas Panelit Shqyrtues të Prokurimit, një vlerësim i tillë është i pabazuar në prova dhe dëshmi bindëse, shkruan Koha Ditore. Kjo është hera e dytë që kjo lëndë kthehet në rivlerësim me arsyetimin e njëjtë. Në vendimin paraprak, OSHP-ja kishte aprovuar ankesën e një operatori ekonomik, që ishte eliminuar nga autoriteti kontraktues shkaku i ofertës me çmime jonormalisht të ulëta.

“Ajo ofertë ishte me çmimin më të ulët prej të gjitha ofertave konkurruese në këtë aktivitet të prokurimit. Pra, mbi bazën e vendimi të OSHP-së autoriteti kontraktues nuk është dashur t’i eliminojë ofertat për çmime jonormalisht të ulëta, sepse ai vendim e vërteton të kundërtën”, thuhet në vendimin e OSHP-së.

Sipas tij, autoriteti kontraktues gjatë rivlerësimit të ofertave nuk ka respektuar nenet 59, 61 dhe 62 të Ligjit të Prokurimit Publik që kanë të bëjnë me vlerësimin e ofertave.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë