Loading…

Orbita e Hënës (Foto)

  • 20/12/2016 | 17:11

Orbita e Hënës (Foto)

Duke folur në lidhje me Hënën, ka disa gjëra që ende nuk i dimë me saktësi. Për shembull, qendra e Hënës është 6000 këmbë më pranë Tokës, fakt që po të shqyrtohet në këndvështrimin logjik, duhej të shkaktonte paqëndrueshmëri të madhe në orbitën e saj. Mirëpo, në vend të kësaj, orbita vijon të ketë formë mrekullisht rrethore, transmeton Gazeta Metro.


Hëna është e mbuluar me një pluhur që çuditërisht vjen erë baruti, megjithëse përbëhet nga materiale krejtësisht të ndryshme. Edhe pse nuk ekziston “ana e e errët” e Hënës, forca gravitacionale e Tokës, e ka ngadalësuar atë në mënyrë të tillë që të rrotullohet vetëm një herë gjatë gjithë muajit, e njohur ndryshe si faza e “Rrotullimit të Sinkronizuar”, për këtë arsye, vetëm njëra anë e Hënës duket nga Toka.

Fakti që Dielli është 400 herë më i madh se sa Hëna, por, dhe 400 herë më larg se sa Toka, e bën atë duket sikur ka të njëjtën madhësi me Hënën, një dukuri vërtetë e habitshme.

auto_orbi1482223750

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë