Loading…

Oqean nën shkretëtirë në Kinë

  • 29/01/2017 | 21:24

Oqean nën shkretëtirë në Kinë

Në Veripërëdim të Kinës,në Таklamakan kohë më parë është zbuluar një oqean nën shkretëtirë.


Derisa po matnin sasinë e karbon dyoksidit (CO2) në shkretëtirë, shkencëtarët vërejtën se përqendrimi i këtij gazi po binte me shpejtësi në pjesën e shkretëtirës që quhet Таrim.

tarim-basin-carbon-sink-china-889x494

“Kurrë gjatë historisë, njerëzve nuk u ka shkuar mendja se nën shkretëtirë gjendet kaq shumë ujë”, ka thënë profesori Li Jan nga Instituti kinez i Ekologjisë e Gjeografisë, i cili ishte udhëheqës i hulumtimit. Kjo me siguri ndodh për shkak të oqeanit shumë të madh nëntokësor i cili ka ujë më shumë se Liqenet e Mëdha në Amerikën Veriore. /gazetametro.net

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë