Loading…

Optimizmi serb, Kosova nuk do të anëtarësohet në UNESCO

  • 15/02/2017 | 09:54

Optimizmi serb, Kosova nuk do të anëtarësohet në UNESCO

Përderisa Kosova ende nuk ka vendosur nëse do ta kandidojë për anëtarësim në UNESCO këtë vit, në Serbi janë të bindur se kjo do të jetë e pamundur.


Ambasadori serb në UNESCO, Darko Tanaskoviq ka deklaruar se në Serbi nuk ka asnjë arsye për pesimizëm pasi sipas tij Prishtina zyrtare nuk do të mund t’i fitojë votat e nevojshme për anëtarësim, transmeton lajmi.net

“Ne jemi një anëtar dhe kemi 29 vende që nuk e kanë njohur Kosovën, por ne kemi edhe vende që nuk e kanë njohur Kosovën në përbërjen e Këshillit Ekzekutiv. Por edhe nëse i marrin votat në këtë Këshill, vendimi do të shkojë në Konferencën e Përgjithshme ku duhen dy të tretat e votave, e që nuk do të jetë e lehtë”, u shpreh Tanaskoviq.

Kosova vitin e kaluar ka dështuar të anëtarësohet në UNESCO për tri vota.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë