Loading…

OKB tha se po planifikon për 200 mijë refugjatë etiopianë në Sudan

  • 20/11/2020 | 14:10

OKB tha se po planifikon për 200 mijë refugjatë etiopianë në Sudan

Agjencitë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara po planifikojnë për arritjen e 200 mijë refugjatëve në Sudan që po ikin nga dhuna në Etiopi për periudhën prej 6 muaj, tha një zyrtar i agjencisë për refugjatë të OKB’së këtë të premte, transmeton Gazeta Metro.


“Së bashku me të gjitha agjencitë ne kemi përgatitur një plan reagimi për rreth 20 mijë njerëz dhe momentalisht kemi arritur në 31 mijë, kështu që e kemi kaluar këtë shifër” tha Axel Bisschop në një raport në Gjenevë.

Ai tani shtoi se tani ka një numër të ri që po planifikojnë, Axel Bisschop, duke e theksuar dhjetëfishin e planifikimit të parë. “Shifra e re e planifikuar është rreth 200 mijë.”

Tragjedia humanitare tani ka tejkaluar kufijtë e vendit: 27 etiopianë kanë kaluar kufirin në Sudan brenda dy javësh, ikja më e madhe në 20 vitet e fundit.

Fronti Çlirimtar i Popullor Tigray të Etiopisë, parti politike në rajonin verior Tigray të Etiopisë që po lufton qeverinë qendrore./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë