Loading…

OKB e gatshme të miratoj hetim për krime lufte ndaj Izraelit në Gaza, asnjë fjalë për 4500 raketat e terroristëve të Hamas

  • 26/05/2021 | 13:42

OKB e gatshme të miratoj hetim për krime lufte ndaj Izraelit në Gaza, asnjë fjalë për 4500 raketat e terroristëve të Hamas

Ishte Pakistani dhe Autoriteti i Palestinës që kanë dorëzuar një rezolutë në krijimin e misionit të gjetjes së fakteve që do të votohet të enjten kur Këshilli i të Drejtave të Njeriut do të mbajë një seancë të veçantë në Gjenevë. Kjo rezolutë pritet të marrë shumicën e votave përkundër se nuk ka asnjë fjalë për organizatën terroriste Hamas që sulmuan civilët izraelitë me mbi 4500 raketa nga Gaza, transmeton Gazeta Metro.


Pritet të ky këshill i OKB’së të krijoj një komitet të hetimit në veprimtarinë e Izraelit ndaj Palestinezëve gjatë periudhës para dhe përfshi luftën 11 ditore në Gaza që përfundoi me 21 maj.

Posaçërisht, komiteti do të hetoj aktivitetin e Izraelit në Gaza dhe Jerusalem si dhe trazirat etnike që shpërthyen në qytetin e përziera brenda territorit sovran izraelit.

Rezoluta e dorëzuar nga Pakistani dhe Autoriteti Palestinez – rrallë kush mund t’i përshkruaj këto shtete si shembull për respektin e të drejtave të njeriut – pritet të votohet të enjten dhe të ketë shumicën e votave të  48 shteteve anëtare kur Këshilli i të Drejtave të Njeriut i Organizatës së Kombeve të Bashkuara do të mbajë një seancë speciale në Gjenevë.

Në tekst të rezolutës posaçërisht ceket kërkimi i llogarisë për veprimet e Izraelit.

Misioni i Izraeli në OKB në Gjeneve ka reaguar menjëherë duke nënvizuar mos përmendjen e organizatës terroriste Hamas për sulmet me raketa ndaj civilëve në qytetet izraelite./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë