Loading…

OBSh’ja dhe BB’ja e ndihmojnë Kosovën me 15 milionë euro për luftimin e koronavirusit

  • 17/03/2020 | 19:38

OBSh’ja dhe BB’ja e ndihmojnë Kosovën me 15 milionë euro për luftimin e koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Banka Botërore i kanë ofruar Kosovës rreth 15 milionë euro për të luftuar koronavirusin, shkruan Gazeta Metro.


Këtë e ka konfirmuar ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, gjatë një konference për media ditën e sotme, ku tha se  javën e ardhshme, në Kosovë do të vijë një kontingjent i mjeteve mbrojtëse dhe pajisjeve mjekësore-donacion nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

“Gjithashtu, OBSH ka ndarë një ndihmë në vlerë prej 7 milionë eurove, që do t’i përforcojnë furnizimet në institucionet shëndetësore. Banka Botërore ka ofruar mbështetje financiare për aktivitetet në masat kundër Covid-19 në vlerë prej 7.9 milionë eurove”, tha ministri në konferencë.

Kujtojmë se numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë ka shkuar në 19.//gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë