Loading…

Obama mendon të shkruaj sërish një libër

  • 02/01/2017 | 23:42

Obama mendon të shkruaj sërish një libër

Presidenti amerikan ka në plan të nisë një udhëtim të ri letrar pas mbarimit të mandatit si president i SHBA-ve.


Barak Obama për CNN tha se do të mendoj seriozisht për shkrimin e një libri tjetër. Pasionin për letërsi presidenti e ka pasur gjithmonë, por  tash më shumë se kurrë është koha për ta vënë në praktikë, pasi të lirohet nga angazhimet me postin presidencial që ka edhe për pak ditë.

Në fakt ky nuk konsiderohet të jetë libri i parë pasi që Obama ka shkuar një biografi më herët, dhe një libër për fëmijë, dedikuar vajzave të tij, duke detajuar jetën e amerikanëve altruistë, transmeton gazetametro.net

Interesi i Obamës në letërsi ishte i qartë që nga fillimi i presidencës së tij, ku ai bashkëbisedoj me një intervistë të hapur me shkrimtaren Marilynne Robinson në lidhje me kontrollin e armëve, fesë dhe komunitetin. Ai edhe aty pati deklarur se është i interesuar për libra, lexon tërë kohën, dhe mundësinë për të shkruar vetë e la gjithmonë të hapur.

Ky libër që pritet nga Obama, për më tepër do të jetë libër i parë i tij post-presidencial. Tani, ai me këtë gjest po ndjekë gjurmët e presidetëve të fundit amerikanë, të cilët në fund të mandateve të tyre në postin e presidentit, botuan libra, bënë të ditur gazetametro.net

Barak Obama përveç që njihet si president i SHBA-ve që nga viti 2008 kur me të drejtë i fitoi zgjedhjet, ai është edhe presidenti i parë afro-amerikan në këtë pozitë. Gjithashtu në vitin 2009 fitoi çmimin Nobel për paqe./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë