Loading…

Nuk po qetësohet Popokatepetëli: Hiri edhe deri 4 km në qiell |PAMJE

  • 23/05/2019 | 14:24

Nuk po qetësohet Popokatepetëli: Hiri edhe deri 4 km në qiell |PAMJE

Vullkani Popokatepetël, i cili gjendet në Meksikën qendrore afër Meksiko SItit, në shpërthimin më të ri ka hedhur një shtyllë hiri të lartë mbi 3,5 kilometra në qiell, transmeton Gazeta Metro.


Pas hirit të nxjerrë të mërkurën, vullkani ka vazhduar të hedhë gazra në lartësi 800 metra. Autoritetet ua kanë tërhequr vëerejtjen të mos i afrohen vullkanit.

Popokatepetël ndodhet 70 kilonetra nga Maksiko Siti dhe është njëri prej vullkanëve më të mëdhenj në vend.

Mediet bëjnë të ditur se aktiviteti i tij është shtuar pas kruzës ekologjike, e cila para do kohe ka ndodhur në kryeyqytet pas nivelit të lartë të ndotjes së ajrit në atë regjion./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë