Loading…

Nuk e njohim Kosovën, por do të bisedojmë për vizat

  • 30/11/2016 | 14:56

Nuk e njohim Kosovën, por do të bisedojmë për vizat

Kryediplomati boshnjak Igor Crnadak ka thënë se Bosnja nuk mund ta njohë Kosovën, por sipas tij, Sarajeva është e gatshme të bisedojë për vizat me autoritetet në Prishtinë.

Bosnja e Hercegovina, në mandatin e kësaj qeveria, nuk mundet dhe nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Kështu ka deklaruar sot ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjës, Igor Crnadak, por ka shprehur gatishmërinë që të bisedojë me Kosovën për thjeshtësimin e procedurave të vizave dhe njohjen reciproke të dokumenteve.

Crnadak ka thënë se Bosnja në këto bisedime është e gatshme të hyjë duke respektuar dialogun që është duke u zhvilluar mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, dhe, siç thotë ai për “Anadoly Agency”, duke pas parasysh pozitën e fqinjit të Bosnjës, Serbisë.

“Përkushtimi ynë është që në mandatin e kësaj qeverie në nivel shtetëror të Bosnjes nuk mundet dhe nuk do të ketë njohje të Kosovës, por se jeta duhet të vazhdojë në mënyrë normale sado që të jetë e mundshme”, ka thënë Crnadak.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë