Loading…

Njoftim zyrtar nga Suedia: Edvin Kurtulus dëshiron të përfaqësojë Suedinë, Andersson shprehet i lumtur me vendimin e lojtarit

  • 27/05/2022 | 20:23

Njoftim zyrtar nga Suedia: Edvin Kurtulus dëshiron të përfaqësojë Suedinë, Andersson shprehet i lumtur me vendimin e lojtarit

Kombëtarja e Suedisë ka konfirmuar se Edvin Kurtulus ka zgjedhur për të përfaqësuar ngjyrat e këtij shteti.


Përzgjedhësi i suedezëve, Janne Andersson, ka thënë se është i lumturi që futbollisti nga Kosova ka zgjedhur Suedinë.

“Unë dhe Edvini kemi biseduar dhe kemi bërë një bisedë të mirë. Tani që ai është përzgjedhur për skuadrën A të Kosovës, atij i është dashur të bëjë një zgjedhje se cilën kombëtare dëshiron të përfaqësojë në të ardhmen. Jam shumë i lumtur që është Suedia që ka zgjedhur”, tha ai.

“Procesi është duke u zhvilluar, por përpara se FIFA të marrë vendimin zyrtar, Edvini nuk mund të përfaqësojë asnjë kombëtare. Nuk mund të themi se sa do të zgjasë, por do të bëjmë çmos për ta përshpejtuar çështjen. Nëse është e qartë para përfundimit të grumbullimit të radhës, ideja është se ai mund të bashkohet me skuadrën”, tha Stefan Pettersson, menaxheri i Kombëtares së Suedisë.

Kujtojmë se Edvin Kurtulus deri më tani ishte pjesë e Kombëtares U21 të Kosovës. Madje, ai ishte edhe kapiten i kësaj grupmoshe.

22-vjeçari u ftua nga përzgjedhësi i Kosovës A, Alain Giresse, për ndeshjet e qershorit, por në fund lojtari vendosi që të largohet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë