Loading…

Njihuni me sheqerin ekzotik për të cilin nuk do të njihni nëse nuk keni qenë në Indi

  • 12/05/2022 | 10:34

Njihuni me sheqerin ekzotik për të cilin nuk do të njihni nëse nuk keni qenë në Indi

Kushdo që shmang sheqerin apo edhe përpiqet ta hajë pak më pak, e kupton se kjo nuk është e thjeshtë dhe ndonjëherë edhe e pamundur. Truri ynë është programuar që ta dojë sheqerin, pasi është një komponent bazë dhe thelbësor për shumë funksione të trupit. Megjithatë, në kulturën e sotme të bollëkut, sheqeri gjithashtu shkakton probleme të shumta mjekësore si dëmtimi i trurit/zemrës, shtimi në peshë dhe sigurisht rritja e rrezikut të diabetit, transmeton Gazeta Metro.


Kur publikohen lajme për një lloj sheqeri të panjohur, me një premtim për të ofruar sa më shumë përfitime dhe për të shkaktuar sa më pak dëm që të jetë e mundur, është e rëndësishme të kontrolloni me kujdes këto pretendime. Kjo është gjithashtu e vërtetë për llojin e sheqerit ekzotik të quajtur jaggery.

Indianët e përdorin shpesh këtë sheqer, i cili mund të gjendet në shumë pjata tradicionale në Lindje. Është bërë nga sheqeri i palmës që zihet në ujë të nxehtë derisa të ngurtësohet dhe prej tij prodhohet jaggery, i njohur edhe si “jag” ose “pug” në rajone të ndryshme të Indisë. Është një sheqer i parafinuar që ka disa përbërës të dobishëm. Por, përpara se të braktisni sheqerin e bardhë për kërpudhat, dijeni se si do të ndikojë në shëndetin tuaj.

E mira: Mineralet esenciale dhe antioksidante
Jaggeri përmban sasi relativisht të larta të mineraleve që janë të rëndësishme për funksionimin tonë si kalciumi, magnezi, kaliumi dhe fosfori. Megjithatë, efekti i tij më domethënës është sasia e lartë e hekurit në të kur krahasohet me llojet e tjera të sheqerit. Një porcion (një çerek filxhani) me jaggery përmban pothuajse një të dhjetën e sasisë së hekurit që na nevojitet çdo ditë. Hekuri është një mineral i rëndësishëm që ndikon në funksionimin e rruazave të kuqe të gjakut në trupin tonë, kështu që thithja e tij në sasi të mjaftueshme ndikon në vigjilencën, përqendrimin dhe madje edhe forcën fizike.

Një përmbledhje e botuar në vitin 2012, e cila shqyrtoi 46 punime akademike mbi këtë temë, sugjeron një lidhje të mundshme midis konsumimit të drithërave dhe forcimit të sistemit imunitar plus uljen e rrezikut të diabetit dhe presionit të lartë të gjakut. Megjithatë, studiuesit theksuan se nevojiten kërkime të mëtejshme për të vërtetuar këtë pretendim.

Një tjetër rishikim më i fundit i publikuar në 2020 zbuloi një lidhje të mundshme midis këtij sheqeri ekzotik dhe një efekt pozitiv në sistemin tretës, pastrimin e mëlçisë dhe gjakut nga toksinat, trajtimin e sëmundjeve të shëndetshme infektive, reduktimin e kapsllëkut, rritjen e niveleve të energjisë, reduktimin e stresit dhe rritjen e antioksidantë të trupit të cilët mund të kontribuojnë në reduktimin e inflamacionit dhe madje edhe në parandalimin e kancerit. Megjithatë, studiuesit nuk ishin të prerë dhe thanë se ata nuk kanë demonstruar ende një lidhje shkak-pasojë midis kësaj marrjeje të sheqerit dhe efekteve të dobishme të deklaruara në rishikim.

E keqja: Epo, është akoma sheqer
Përveç sheqerit të bardhë, disa ëmbëlsues nuk janë aq të përpunuar dhe janë më të shëndetshëm për t’u përdorur në sasi të vogla: mjalti, panja, shurupi agave dhe alternativa të tjera perceptohen si më të shëndetshme; janë botuar shumë artikuj për këtë çështje.

Edhe kur flasim për kërpudhat, është e rëndësishme të theksohet se ajo është ende e zbërthyer në trup si llojet e tjera të sheqerit dhe shkakton një efekt të ngjashëm dhe ndonjëherë edhe të rrezikshëm për shëndetin.

Faqja e internetit Medical News Today, e cila shqyrtoi gjerësisht efektet e jaggerit në shëndet, theksoi se ekspertët e bëjnë të qartë se pavarësisht përfitimeve të mundshme të këtij sheqeri, ai ende mund të shkaktojë dëm nëse dikush përdor shumë prej tij. Kjo do të shkaktojë obezitet, sëmundje të zemrës, mëlçi dhjamore, dëmtim njohës dhe madje, në raste ekstreme, lloje të ndryshme kanceri.

Në përgjithësi, njerëzit duhet të hanë sa më pak sheqer. Nëse hani sheqer, është më mirë që ai të vijë nga karbohidratet komplekse, kontributi i të cilave për shëndetin është më i madh.

Ilaçi indian mund të jetë një artikull interesant i menysë dhe disa spërkatje mund të rrisin nivelet e hekurit ose magnezit, por dieta juaj duhet të jetë e ekuilibruar dhe ju duhet të hani sa më pak sheqer të jetë e mundur./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë