Loading…

Njihuni me kryeqytetin e të palumturve

  • 06/12/2021 | 16:21

Njihuni me kryeqytetin e të palumturve

Pademia COVID-19 ka perkur edhe shëndetin mendor të qytetarëve duke u lënë pasoja depresivek. Sipas një studimi ndërkombëtar më të palumturit janë qytetarët e Berlinit, shkruan Gazeta Metro.


Sipas studimit të fundit të “Glücksatlas- “tlasi i Lumturisë” pandemia e COVID-19 e ka ulur nivelin e lumturisë së përgjithshme të njerëzve që jetojnë në Gjermani në një shifrër të re historike.

Veçanërisht të pakënaqur janë banorët e Berlinit – kryeqyteti shënoi në vlerë prej 6.2, që është dukshëm nën mesataren kombëtare. Autorët e studimit thonë se kjo është për shkak se shumë njerëz në Berlin janë të vetëpunësuar. Personat e vetëpunësuar shpesh u goditën më rëndë nga mbylljet e COVID-19.

Kujtojmë, që në Berlin jetojnë qindra mijëra kosovarë. Sipas të dhënave (“gadi se” zyrtare) janë më shumë se 350.000 shtetas të Kosovës me shtetësi të RKS, me shtetësi të RFGJ apo edhe me shtetësi të dyfishtë në Gjermani./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë