Loading…

Njeriu më i pasur në planet fiton 10 miliardë dollarë për 2 javë

  • 14/01/2018 | 16:54

Njeriu më i pasur në planet fiton 10 miliardë dollarë për 2 javë

Jeff Bezos është renditur kohë më parë si njeriu më i pasur në planet duke tejkaluar Bill Gates, transnsmeton GazetaMetro.net

Njeriu që ka shumicën e aksioneve në kompaninë Amazon, e ka shtuar pasurinë e tij për 6 miliardë dollarë vetëm prej natës së vitit të ri.

E gjithë kjo pasi vlera e aksioneve të Amazon shënoi rritje prej 2 për qind.

Nga 99 miliardë euro sa vlerësohej pasuria e tij më 31 dhjetor të vitit 2017, të premten pasuria e tij u kapi vlerën 109 miliardë euro, raporton Bloomberg.

Në vitin 2017, pasuria e tij u shtua për 35 miliardë dollarë, ndërsa pjesa më e madhe e fitimeve vjen nga Amzaon, ku ai ka shumicën e aksioneve. /gazetametro.net

 

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë