Loading…

Njerëzimi sheh për herë të parë foton e Vrimës së Zezë: Kjo grua merr meritat |PAMJE

  • 11/04/2019 | 14:30

Njerëzimi sheh për herë të parë foton e Vrimës së Zezë: Kjo grua merr meritat |PAMJE

Një kompiuteriste 29 vjeçare ka marrë gjithë lavdinë e botës për ndihmën që dha në zhvillimin e algoritmit që krijoi fotografinë e parë ndonjëherë të vrimës së zezë.


Katie Bouman bëri zhvillimin e një programi kompiuterik që arriti të realizonte fotografinë që konsiderohej e pamundur më parë.

Fotografia e mahnitshme, që shfaqte një kurorë pluhuri dhe gazi 500 milion trilionë kilometra larg tokës, u publikua dje.

Për Boumanin, krijimi i saj ishte realizimi i një përpjekjeje të jashtëzakonshme.

Ajo e kishte filluar punën për kijimin e algoritmit tri vjet më parë ndërsa kishte diplomuar në një prej universiteteve më të mira në botë, Massachusetts Institute of Technology [MIT].

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë